Borçka Gezilecek Yerler

Borçka; Artvin iline bağlı bir ilçedir. Borçka ilçesi Artvin il merkezine 34 km uzaklıkta yer almaktadır.

Borçka Gezilecek Yerler
Dağlar ve ormanlar ile çevrili Borçka ilçesi doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip Borçka ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Borçka Gezilecek Yerler

  • Borçka Beyazsu Yaylası
  • Borçka Yıldız Gölü
  • Karagöl (Borçka)
  • Borçka Maçahel
  • Muratlı Camii
  • İbrikli Kilisesi
  • Borçka Şehitliği
  • Karçal Dağları
  • Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Muratlı Camii

Borçka ilçe merkezine bağlı Muratlı Köyünde yer almaktadır. Muratlı Camii; 1846 yılında inşa edilmiştir. Ahşaptan yapılan cami ağaç işlemleri ile göz dolduran bir güzellik oluşturmaktadır. Tarihi ve mimari yapısı ile Muratlı Camii görülmesi gereken yapılardandır.

Borçka Karagöl

Borçka ilçe merkezine 25 km uzaklıkta Aralık Köyü yakınlarında yer almaktadır. Karadeniz’in muhteşem yeşilliği ile bütünleşen Borçka Karagöl dünyanın en güzel göllerinden biridir. Heyelan Gölü olan Borçka Karagöl 2002 yılında Bakanlar Kurulu tarafından tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Beyazsu Yaylası

Borçka ilçesine bağlı Beyazsu Yaylası Borçka ilçe merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Karçal Dağlarının eteklerinde yer alan Beyazsu Yaylası doğal güzelliği ve temiz havası ile hayran bırakıyor.

Beyazsu Yaylası adını yaylanın girişinde bulunan bir kayadan akarken beyaz köpükler çıkaran sudan almıştır. Yıldız Gölüne iki saatlik uzakta bulunan yaylada konaklamak için bir pansiyon yer almaktadır.

Yıldız Gölü

Borçka ilçesinde Karçal Dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Yıldız Gölü ilçenin ikinci gölüdür. Doğa harikası olan Yıldız Gölü serin suları ile yaz aylarında en çok tercih edilen yeridir. Yıldız Gölünün muhteşem manzarasına karşı doğa yürüyüşü yapabilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Otingo Kaplıcası

Borçka ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. 300 yıllık şifa kaynağı olan Otingo Kaplıcası; Otingo Ormanları Ilıcası olarak da bilinmektedir. Otingo Kaplıca suları romatizmalı hastalıklara ve halsizliğe iyi gelmektedir. Kaplıca bölgesinde küçük bir konaklama tesisi bulunmaktadır.

Maral Şelalesi

Borçka ilçesine bağlı Camili Köyüne 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Yemyeşil bir orman alanının ortasından kayalar üstünden çağlayarak akan ve yaklaşık 30 metre yükseklikten düşen şelale eşsiz bir manzara oluşturmaktadır.

Maral Şelalesinin serin suları eşliğinde keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilir ve harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

İbrikli Kilisesi

Bizans döneminde yapılan İbrikli Kilisesi, bu kültürü yansıtan bölgenin sınırlı yapılarındandır. Günümüzde hiçbir onarım işleminin yapılmadığı bu yapı harap haldedir. Kiliseye ait bir kitabe de bulunmadığı için hakkında çok detaylı bilgi yoktur. Borçka ilçesinin İbrikli köyü sınırlarında olan kilisenin etrafı ağaçlarla gizlidir ve kilise doğal bir ortamda gizlenmiş gibidir.

Borçka Şehitliği

Artvin şehrinin ziyaret noktaları arasında bulunan şehitlik Osmanlı Rus savaşında şehit olan 14 asker anısına dikilmiştir. Ayrıca şehitlik sınırlarında Yüzbaşı Ahmet Berk, Üsteğmen Lütfi Dalkıran ve Yüzbaşı İsmail Bey’in kabirleri yer alır. Mutlaka bu şehitliği gezerek bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinmeyi ihmal etmeyin.

Karçal Dağları

Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda yer alan Karçal Dağları; Borçka ve Şavşat’ı birbirinden ayırır. Çoruh vadisine kadar uzanan dağlar 3500 m yüksekliğe sahiptir. Arıca içinde buzul ve buzul gölleri de vardır. Trekking sporuna gönül verdiyseniz mutlaka burasına ziyaret etmelisiniz.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Anıt ağaçlarla kaplı olan yaşlı bir ormandır. Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı 490 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Çok sayıda endemik bitkiye ev sahipliği yapar ve çok sayıda yırtıcı kulun göç yolu üzerinde bulunur.

Borçka Neyi Meşhur?

Artvin’in en güzel ilçelerinden biri olan Borçka; balı ve doğal güzellikleri ile meşhurdur. Ayrıca Rus zamanından kalan ahşap evler de ilçenin akılda kalan meşhur ögeleridir.