Yeni şebekedeki su basıncı

Yeni şebekedeki su basıncı

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Yeni şebekedeki su basıncının artması dolayısıyla eski tesisatlar da zaman zaman sorun yaşanabileceğini” söyledi.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, ilçemizdeki Kameni bölgesinde inşa edilen arıtma tesisinin suyun basıncını arttırması ile vatandaşlara uyarı da bulundu.

Kameni bölgesinde inşa edilen paket arıtma tesisi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Ercan Orhan, yağan yağışlar sebebi ile suların bulandığını söyleyerek su kesintilerinin yaşanmasının nedenlerini şu sözlerle dile getirdi: “Mevcut arıtma tesisini yeniledik. Bir mahalleye yetecek kadar su kaybı vardı ve bazı yerlerden su kaçırıyordu. Paket arıtma tesisini aktif hale getirdik kendimizde cebimizden bir miktar para koyduk. İlgili bu işlerden anlayan kişilerden de destek alarak normal arıtma tesisini aktif hale getirdik. Yani bugün ufak tefek yağmur yağdığında su bulanıyor ama Borçka en çok yağış alan bölgeden su alıyor. Bu da suyun çamurlaşmasına sebep oluyor. Böyle olunca da mevcut arıtma tesisinde çamurlaşan su, arıtma tesisinin üstünde tabaka oluşturduğu için suyu kesmek zorunda kalıyoruz.”

Arıtma tesisinde yapılan yenilikler ile suyun basıncının arttığını hatırlatan Başkan Orhan, Su basıncından kaynaklı boruların patlamaya başladığını dile getirdi. Başkan Orhan, eski binalarda yaşanabilecek olumsuz durumlar için vatandaşların vanalarını kısmalarını söyleyerek “ Bazı bölgelerde eskimiş borular var. Arıtma tesisinde yapılmış yenilikler suyun basıncını artırdı. Suyun basıncı artınca Borçka’da ki eski borular dayanmadı ve patlamaya başladı. Bazı eski binalarda su tesisatı çok eski olduğundan dolayı su tesisatları da patlayabilir onun için vanalarını biraz kıssınlar önlemlerini alsınlar, takip etsinler. Vatandaşımızın dikkat etmesi gereken en önemli şey şu olacak basınç artması belirli yerlerde sorun yaratabilir” diye bilgilendirmelerde bulundu. – Gökhan Özçelik

Etiketler