Yaz dönemi spor okulları başladı

Yaz dönemi spor okulları başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığının çocuk ve gençlerin yaz tatillerini iyi değerlendirmeleri amacıyla başlattığı Artvin’de spor okullarında yaz dönemi başladı.

Artvin Gençli ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda Spor Merkezlerinde gerçekleştirilen yaz spor okullarında, 5-18 yaş grubundaki çocuk ve gençler; Atletizm, Basketbol, Bocce, Cimnastik, Futbol, Güreş, Hentbol, Masa Tenisi, Kort Tenisi, Taekwondo, Voleybol, Yüzme olmak üzere toplam 12 branştan istedikleri faaliyetlere katılabilecek.

“Yaza Hareketli Giriyoruz” sloganı ile uzman antrenörlerin eşliğinde özellikle çocukların ve gençlerin fiziksel, zihinsel gelişimleri ile sosyalleşmelerine katkı sağlayan, yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla ücretsiz olarak sunulan GSB Spor Okulları Temmuz ayının ilk haftasında başlayıp eylül ayının ilk haftasına dek sürecek.

Okulların kapanmasının ardından öğrencilerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek adına aktiviteler yaptıklarını aktaran Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, “Çeşitli branşlarda çocuklarımızın fiziksel gelişimlerini sağlamak, becerilerini geliştirmek, yetenekli olanlarını tespit etmek ve gelecekte ülkemizi temsil edecek sporcuları yetiştirmek için bugün burada Artvin’deki  çocukları yaz okullarımıza kayıt alıyoruz. Bu çocuklarımız 3 ay boyunca eğitim görerek etkinliklere katılacak antrenmanlar yapacak, okul başladığı zaman yetenekli olan çocukları olimpik sporcu yapmak için ayrıca seçerek yolumuza devam edeceğiz. Becerisi düşük olan çocukların becerilerini geliştirmek için antrenmanlara devam edeceğiz. Ancak bütün çocuklar sporcu olacak diye bir kural yok. Buradaki temel amacımız; çocukların ruhsal, fiziksel gelişimlerini sağlamak kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sosyal hayata hazırlamak, yaz tatilini kaliteli ve doğru yerlerde geçirmelerini sağlamak” dedi.

Çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan koruyarak, sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Demirkıran, “Bakanlığımız birçok spor tesisi yaptı, eskiden sokak aralarında oynanan oyunlar artık güvenli spor alanlarında yapılıyor. Daha çok çocuğumuzu spor alanlarına devletin kucağına davet ediyoruz. Buradaki kalabalıktan anladığınız üzere aileler ciddi taleple buradalar. Bunu görünce mutlu oluyoruz, doğru yolda olduğumuzu düşünmüyoruz. Çünkü bir gün buradaki çocuklarımız ülkemizi uluslararası alanda temsil ederek bayrağımızı gönderde dalgalandıracaklar. Başarılı olamayanlar ne olacak, biz yine başarmış olacağız. Çocuklarımızı sokaktan kurtarmış olacağız. Bunların akademik eğitimine de ruhsal yapısına da katkı sunmuş olacağız. Aileleri çocuklarıyla kaliteli vakit geçirecekler. Tesislerimiz 24 saat vatandaşlarımızın hizmetine açık. İstedikleri saatte gelip spor yapabiliyorlar.  Bu da devletin gücünü gösteriyor. Çocuklarımızı vatanını, milletini seven, devletine bağlı bireyler olarak yetiştirmek temel amacımız” diye konuştu.

Yaz okulları açılış programına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar da, öğrencilerin akademik gelişiminin yanında fiziksel ve sportif gelişimlerine de önem verdiklerini belirterek, “Eğitimciler ve spor insanları olarak istiyoruz ki çocukların bütün vakitlerini dolduralım. Günümüzde şikayet ettiğimiz; bilgisayar bağımlılığı, telefon bağımlılığı, obezite gibi şikayetleri daha aza indirelim veya ortadan kaldıralım. Bunun çözümü için de böyle adınlar atmak önemli. Hem Milli Eğitim Müdürlüğünün hem de Gençlik Spor İl Müdürlüğünün bu tür faaliyetleri ne kadar artarsa çocukların bütünsel gelişimine o kadar katkı sunmuş oluruz. Artvin bu açıdan şanslı bir il. Hem okul altyapısı hem de spor tesisleri altyapısı güçlü bir şehir. Bütün çocuklarımıza istedikleri sürelerde istedikleri spor faaliyetleri seçeneğini sunabiliyoruz. Bizim bir iddiamız; eğitim, spor, kültür şehri Artvin. O konsepti de bugün burada bu çocuklarımızı, kalabalığı ve faaliyetlerin başladığını görmek bizi mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Latif Yılmaztürk de yaptığı açıklamada, yaz tatilinin verimli geçirilmesi için Bakanlığın tüm imkanları seferber ettiğini kaydetti. – Tahsin Atasert

Etiketler